Sposoby na trądzik

Sposoby na trądzik

rutinoscorbin wycofany

Zaobserwowano, że u osób ze zmianami trądzikowymi, dochodzi do rozwoju i namnażania specyficznego rodzaju bakterii, których pożywką jest wydzielina gruczołów łojowych. Bakterie te przyczyniają się do powstania charakterystycznych grudek i krostek. Dodatkowo, produkowane przez nie wolne kwasy tłuszczowe, nasilają stan zapalny zmian skórnych.

Leczenie trądziku często jest żmudne i czasochłonne. Nie wystarczy jedynie stosować preparatów, które wykazują działanie przeciwtrądzikowe. Warto zmienić także inne nawyki. Osoby ze zmianami trądzikowymi powinny spożywać większe ilości wody mineralnej. Wypłukuje ona bowiem wszelkie toksyny z organizmu. Ponadto, przed zaśnięciem, należy koniecznie zmyć makijaż.

Warto stosować także specjalne preparaty. Przydatne będą zwłaszcza te, które zawierają siarkę, nadtlenek benzoilu czy kwas salicylowy. Dostępne są one w niemal każdej aptece. Jeżeli zmiany trądzikowe są poważniejsze, trzeba udać się do dermatologa. Samodzielne ich leczenie może bowiem spowodować powstanie blizn. W takim przypadku najczęściej przepisywane są antybiotyki, które zwalczają bakterie. Stosowane są również miejscowe preparaty, które zawierają m.in. retinoidy.

zapalenie wątroby leczenie żółtaczka pokarmowa