Trądzik – problem tylko nastolatków?

Trądzik – problem tylko nastolatków?

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Niemal zawsze kojarzony jest z dorastaniem, bowiem pojawia się głównie u nastolatków. Trądzik może rozwinąć się również w późniejszym okresie, zazwyczaj ok. 30-stego roku życia. Leczenie zmian chorobowych nie powinno opierać się wyłącznie na powszechnie dostępnych kosmetykach. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie odpowiednich leków farmakologicznych.

Osoby z trądzikiem powinny być pod stałą opieką dermatologa, który oceni rodzaj zmian, a także dobierze skuteczną metodę leczenia.

Trądzik pojawia się z różnych przyczyn. Najczęściej obserwuje się nasiloną aktywność gruczołów łojowych, co skutkuje nadmiernym wydzielaniem łoju. Z czasem łój powoduje podrażnienie skóry oraz zatkanie ujścia gruczołów łojowych. Wówczas rozwijają się rozmaite zmiany skórne.

Występują one pod różnymi postaciami. Są to np. zaskórniki otwarte lub zamknięte. Ten rodzaj wykwitów zalicza się do zmian o charakterze niezapalnym. Trądzik może pojawić się również w formie krostek i grudek, w których znajduje się substancja ropna.

Dla wielu osób trądzik stanowi głównie problem natury estetycznej. Zmiany umiejscawiają się zazwyczaj na twarzy, głównie na policzkach, nosie i czole. W niektórych przypadkach, zmiany trądzikowe pojawiają się na plecach, dekolcie czy ramionach.

Leczona żółtaczka miąższowa ma łagodniejsze objawy ProSzkliwo dla dzieci to najnowasza pasta przeznaczona dla najmłodszych dbających o zdrowe zęby